Dedektif MesleğiDedektif Mesleği

Dedektif mesleği dahilinde toplumun içerisinde veya aile içerisinde işlenmiş kabahatleri, suçların kanıtsal yönlerini ortaya çıkaracak eğitimi almış kişilere dedektif denilmektedir.
Dedektif mesleği, kapsamında Türkiye'de son zamanlarda bir çok güvenlik açığı suistimal edildiği için insanlar çeşitli korkunç vakalarda adliyelik olmuş ve işin aslının araştırılmasını istemişlerdir. İşte bu noktada devreye giren özel araştırmacılar yani diğer değimiyle dedektifler, konunun ve olayın ne tür envarterlere sahip olduğunu gözeterek araştırmak hususunda nasıl bir yol haritası izlenmesi gerektiğini, detayları ve pürüzleri anlık tespit ederek vakanın sonuç ve delil odaklı bir tünele girmesini sağlamaktadırlar.
Dedektif mesleği kapsamında görev yapan dedektif, yasaların el verdiği ölçüde araştırmalar yaparak toplumsal adaleti yükselten kişilerdir.Dedektifler, birçok dava dosyası, hukuku ilgilendiren vakalar, adli makamlara uzayan suçlar konularına profesyonel çözümler getirmek amacıyla çalışmaktadırlar. Dünya üzerinde 1800'lü yıllarda dedektifler, teknolojik ve askeri alanlarda kriminal araştırmalar yapan kişiler iken bugün halkın arasında suçları ispatlamak davası peşinde koşan özel araştırmacılardır.İnsanlar birçok kez dedektif kelimesini, hikayesel ve romansal eserlerden okumuş ve duymuş olsalarda, bu meslek dünya üzerinde çeşitli modern devletlerde meslek halini almıştır. Ülkemizde gerekliliğin farkına geç varılsada bu meslek ileride çok gelişecektir. Günümüzde hala bazı hizmetlerimizden nasıl yardım alabileceğinden haberi olmayan kişiler bulunmaktadır.

Dedektif Mesleği Hakkında Bilgi

Dedektif mesleği hakkında bilgi niteliğinde olan dedektif mesleği sayfamızda dedektiflik mesleğine dair birçok bilgi edinebilirsiniz.
Dedektif mesleği hakkında bilgi edinmek için hazırlanmış olan bu sayfamız sizlere dedektiflik mesleğinin ne olduğu, tanımı ve dedektif olmak için nelerin gerektiği bilgilerini vermek amacıyla oluşturulmuştur.
Dedektif mesleği hakkında bilgi edinebileceğiniz dedektif mesleği sayfası birçok sorunuzu cevaplamak ve dedektif olabilmek için hangi şartlara önem verilmekte olduğunu öğrenebilirsiniz.

Dedektiflik Mesleği

Dedektif mesleği özel dedektiflik bürolarında görev alan dedektif nitelikli araştırmacıların bulunduğu meslektir.
Dedektif mesleği özel araştırmalarla müşterilerin taleplerini karşılamaya yönelik çalışmaların yapıldığı ciddi bir meslek dalıdır.
Dedektif mesleği kapsamında dedektif olabilmek ve çalışmalar yürütebilmek için üniversitelerin 4 senelik belli bölümlerinden mezun olmak ve dedektiflik eğitimi almak, aynı zamanda faaliyet yapabilir belgesi temin etmek gereklidir.

Dedektiflik Mesleğinin Tanımı

Dedektiflik Mesleğinin Tanımı dedektif mesleğinde görev alan kişilerin bilgi kapasitelerini ve yaptığı işleri örneklendirerek yapılabilir.
Dedektiflik Mesleğinin Tanımı dahilinde özel dedektiflerin yaptığı araştırma çalışmalarıyla müşteri taleplerinin karşılanması işlemi önemlidir.
Dedektiflik Mesleğinin Tanımı olarak müşteri taleplerini disiplinli ve titiz araştırma çalışmalarıyla kesin çözüme ulaşan eğitimli kişilerin mesleği denebilir.

Dedektif Olmak İçin Hangi Bölüm ?

Dedektif olmak için hangi bölüm dedektif olmak için üniversitelerin 4 senelik bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir.
Dedektif olmak için hangi bölüm dedektif olmak için mezun olan bu bölümlerin dedektiflik sektörüne faydası olacak bölümler kategorisinde bulunması gerekmektedir.
Dedektif olmak için hangi bölüm dedektif olmak için mezun olunan bölümün dışında bazı şartlar da aranmaktadır. Bu şartlardan ilki aile bireylerinde kimsede sabıka kaydı bulunmamasıdır. Bir diğeri ise dedektiflik eğitimi alacak olan dedektif adayının fiziksel özrü bulunmamasıdır.

Dedektif Olmak İçin Gerekenler

Dedektif olmak için gerekenler kapsamında ilk olarak üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden başarıyla mezun olmuş olmak gerekmektedir.
Dedektif olmak için gerekenler ve şartlardan bir diğeri ise ailenin hiçbir bireyinde sabıka kaydı bulunmaması gerekliliğidir.
Dedektif olmak için gerekenler kapsamında dedektif adayının fiziki ve ruhsal herhangi bir hastalığa sahip olmaması gerekmektedir.

Dedektif Olmak İçin Hangi Üniversite?

Dedektif olmak için hangi üniversite veya hangi bölüm mezunu olmak gerekir, daha sonraları ne şekilde adım atmak gerekmektedir gibi sorulara cevap vermekteyiz.
Dedektif olmak için hangi üniversite dedektif olmak için belli bir üniversite şartı bulunmaz fakat sektöre faydası olabilecek bir bölümden mezun olmak gerekmektedir.
Dedektif olmak için hangi üniversite dedektiflik mesleğine dahil olmak için üniversiteden çok mezun olunan bölüm ve alınan eğitim ön plandadır.

Dedektiflik Kursu

Dedektiflik Kursu özel olarak belli bir şirket veya firmadan verilen para karşılığı kolaylıkla alınan bir eğitim değildir.
Dedektiflik Kursu polis okullarında okuyan öğrencilerin katılabileceği kurs programlarını içerdiği gibi, dedektif sektörüyle ilgili federasyonlar dahilinde de gerçekleştirilmektedir.
Dedektiflik Kursu kapsamında eğitim alabilmek için sabıka kaydı bulundurmamak gibi bazı şartlara uygun olmak gerekmektedir.

Özel Dedektiflik Yasası

Özel dedektiflik yasası zamanında yapılan çalışmalarla yasa tasarısı şeklinde bulunmuş fakat kanunlaşamamıştır.
Özel dedektiflik yasası dahilinde dedektiflik çalışmaları yapılırken kişilerin hak ve özgürlüklerine müdahale edilmediği sürece yapılan çalışmalarda problem yoktur.
Özel dedektiflik yasası herhangi bir çalışmamızı engelleyici bir niteliğe sahip olmamakla birlikte şuan ülkemizde bulunmamaktadır.

Geçmişten Günümüze Sherlock