İstanbul Özel Dedektiflik Bürosuİstanbul

İSTANBUL’DA ÖZEL DEDEKTİFLİK

İstanbul’da dedektiflik başlangıcı olarak resmi kaynaklara göre kabul edilen tarih 1993 olmaktadır ancak daha öncelerinde de İstanbul’da bu tarz faaliyetler olduğu çoğu kişi kaynakta gösterilmektedir. Türkiye’de 1993 döneminin Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapılan görüşmede dedektiflik yasası konuşulmuştur fakat yapılan görüşmede dedektiflik mesleği hakkında yasal düzenlemeye gidilmemiştir. Dedektiflik mesleği hakkında Türkiye’de yasal düzenlemenin olmaması, Türkiye’de özel dedektifliğin yasal olmadığı anlamına gelmemektedir. Türkiye’de resmi faaliyetlerde bulunan birçok özel dedektiflik bürosu, uyguladığı her türlü araştırma çalışmasında, Türk Anayasasının kurallarını baz alır ve Anayasanın verdiği izin doğrultusunda çalışmalar gerçekleştirir. Özel dedektif büroları aracılığı ile yapılan takip çalışmalarında uzman ekip tarafından takip edilen kişiler, halka açık alanda gözlem altına alınmaktadır. Uzman dedektif ekipleri tarafından fiziki takibe alınan hedef kişi, halka açık alanda takip edilmekte ve hakkında elde edilen şüpheli bulgular video, fotoğraf kaydı şeklinde toplandıktan sonra müşterilere teslim verilmektedir.İstanbul’da özel dedektif tarafından takibe alınan herhangi bir kişinin, şüpheli bulunan tüm hareketleri profesyonel fotoğraf makineleri ile kaydedilmekte ve durum hakkında müşterilere günlük olarak durum raporu verilmektedir. Dedektif firmaları, uyguladığı tüm tekniksel işlemlerde, kesinlikle Anayasal ihlalinin ve ihmalin olmaması açısından oldukça titiz ve temkinli davranmaktadır. Türkiye’de, uluslararası sahada gayet başarılı sayılacak çok sayıda dedektif firması ve bunların yan kuruluşları mevcut bulunmaktadır. Türkiye’nin birçok semtine yerleşen özel dedektiflik büroları, herhangi bir çalışma esnasında hedef kişiyi tüm Türkiye sınırında takip etmektedir. Uzman kadro tarafından kişi fiziki takibe alındığında, gerek gizli kamera gerekse dinleme cihazından tekniksel yardım alınmaktadır. İstanbul’da dedektif aracılığı ile hedef kişinin aracına yerleştirilen takip cihazları (böcekler) sayesinde, fiziki takibi yapılan hedef kişinin gittiği istikamet doğrultusunda yön planı oluşturulmaktadır. Dedektiflik ajansları, müşterilerinden gelen istekler doğrultusunda faaliyete geçirdiği herhangi bir takipte, dedektiflik ekiplerinin uyguladığı teknik nedeni ile kural ihlalinin yaşanmaması için oldukça temkinli davranmaktadır. ‘ Sherlock Holmes Özel Dedektiflik Bürosu ‘ nda yetkili kişiler, uzman ekiplerin yaptığı çalışmaları gözlemlerler ve çalışma süresi boyunca yaşanacak herhangi bir kural ihlaline aman bile vermezler. Yapılan tüm araştırma çalışmalarında görev yapan uzman ekiplerin temkinli davranması sayesinde müşteriler istedikleri sonuca ulaşabilmektedir.

İstanbul’da Dedektiflik


İstanbul’da özel dedektiflik yasal bir meslek haline gelip ilk faaliyette bulunduğunda, tüm İstanbul genelinde dedektiflik büroları tarafından çeşitli araştırmalar yapılmaya başlanmış ve kısa bir süre sonra Türk firmaları tarafından tüm dünyaya hizmet verilir hale gelmiştir. Şu anda firmamız, özel dedektifliğin yasal olduğu tüm ülkelerde hizmet vermektedir. Ülkelerin sosyolojik, kültürel ve ekonomik durumlarına göre belirlenen dedektiflik fiyatları, olası tehlikeler karşısında değişkenlik göstermektedir. ‘Sherlock Dedektiflik’ aracılığıyla uluslararası sahada yapılan çalışmalarda, ülkelerin Anayasasına uygun şekilde davranılmakta ve suç olaylarına geçit verilmemektedir.

İstanbul’da dedektiflik, diğer şehirlerde uygulanan dedektiflik mesleğinin kurallarına göre oldukça farklı olmakta ve zaman zaman çalışmada uygulanan metotlar değişkenlik göstermektedir. Sonuçta Türk insanının oldukça uzun yıllara dayanan örf ve adetleri, Türk insanının yaşantısında önemli derecede etki bıraktığı gibi Türkiye’deki dedektiflik mesleği kurallarında da büyük etki bırakmıştır. Örneğin Türkiye ile başka bir ülkede yapılan çalışmaların metotları bile farklı olmaktadır. Sonuçta Türk insanlarının büyük bir çoğunluğu bayrağına, namusuna, örf ve adetlerine bağlı kaldıklarından dolayı ve Türkler genel olarak ailelerinin yapısını korudukları için, yapılan dedektiflik çalışmaları diğer ülkelere göre çok daha farklı olmaktadır. Aslında durum şöyle açıklanabilir: Türkler aile yapısına bu kadar bağlı olduklarından dolayı,İstanbul’da dedektif takibe aldığı hedef kişinin olası şüpheli hareketlerini hiçbir dikkat eksikliği yaşamadan takip eder ve gözlemlerin sonucunun müşterilerle paylaşılması için özel dedektiflik büroları ile irtibata geçerler. Yapılan araştırmanın arkasından müşteriler için toplanan tüm deliller, özel dedektif büroları aracılığı ile hakim karşısına sunulmak üzere hazırlanmaktadır. Bürolar ile anlaşan müşteriler isterlerse eğer hazır hale getirilen delillerin mahkemeye sunumu, dedektif büroları tarafından anlaşılan profesyonel avukatlarla yapılmaktadır. Özellikle boşanma davaları, velayet davaları, bilişim ve fiziki dolandırıcılık davalarında müşterilerimiz için tüm bu deliller çok önemli sayılmaktadır. Davada kullanılmak istenen delilin, özel dedektif ekipleri tarafından toplanmasının profesyonellik isteyen bir olay olduğu gibi bunların mahkemeye sunulması da ayrıca bir profesyonellik isteyen olay olmaktadır. Bu tarz tüm olaylarda yanınızda olan araştırma şirketleri ile anlaşmanız için çok sayıda önemli sebep bulunmaktadır.

İstanbul’da Dedektif


İstanbul’da özel dedektiflik faaliyetlerinin hepsi devlet gözetimi altında yapılmaktadır. İçişleri Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı tarafından görevlendirilen kişilerin yaptığı gözlemler sayesinde, İstanbul’da bulunan çok sayıda özel dedektiflik şirketi devlet tarafından uzaktan izlenmektedir. Özellikle eş takibi, çocuk takibi, personel takibi gibi çalışmalarda hedef kişinin özgür yaşam alanına müdahale edilmemesi gerekmektedir. Özel dedektiflik büroları tarafından görevlendirilen ekiplerin, hedef kişi hakkında delil toplamak üzere yaptığı herhangi bir kural ihlali, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına göre büyük suç teşkil etmektedir. Makalenin başında da Türkiye’de özel dedektiflik yasasının Anayasada olmadığını söylemiştik, bu yüzden suç yaşanmasını önlemek amacıyla, resmi faaliyetlerde bulunan dedektif bürolarını teftiş eden, devlet kurumları görevlendirilmektedir. İstanbul’da özel dedektif tarafından yapılan tüm çalışmalar aylık olarak devletin yetkili kıldığı kurumlar ile paylaşılmaktadır. Bu sayede olası bir kural ihlali yaşamanın çok daha öncesinden önüne geçilmektedir. Özel dedektiflik büroları, yaptığı tüm çalışmaları yasaların izin verdiği kadarıyla uygulamaktadır.

Özel dedektiflik büromuzun Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan bireylere verdiği başlıca hizmetler: adres tespiti, borçlu tespiti, eş takibi, boşanma davaları hizmeti, velayet davaları hizmeti, fiziki ve bilişim dolandırıcılığı, hukuki danışmanlık, kayıp şahıs, öğrenci takibi, evlilik öncesi şahıs araştırma, böcek arama ve gizli kamera tespiti hizmetleri olmaktadır.


İstanbul’da dedektif ayrıca kurumsal olarak verdiği hizmetler: itibar yönetimi, böcek arama ve gizli kamera tespiti, özel yakın koruma, güvenlik, veri kurtarma, teknik sanal takip, personel araştırması, marka sahteciliği araştırması, hukuki danışmanlık, kurumsal denetim ve firma analizi hizmetleri olmaktadır.

‘Sherlock Holmes Özel Dedektiflik Bürosu’ tarafından, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve şirketlerine sunulan 18 farklı hizmetin temel konuları neredeyse aynı olmaktadır. Sherlock Dedektiflik olarak gayemiz; müşterilerimizin talep ettiği herhangi bir çalışmada, müşteri ayrımı gözetmeksizin aynı profesyonelliği göstermek ve çözümün eksiksiz olarak aranmasını sağlamaktır.
İstanbul’da özel dedektif görevi yapan tüm mensuplar aynı düşünceden yola çıkarak hizmet sunmaktadırlar. Böylesine kaliteli ve yasal düşünceden yola çıkılarak yapılan araştırmalardan daha kısa süre içinde başarı elde edildiği birçok kişi tarafından gözlemlenmektedir. Türkiye’de ‘Sherlock Dedektiflik’ ile anlaşmalı olan çok sayıda kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Hukuksal çalışmalar yapan kurum ve kuruluşlar ile anlaşmamız neticesinde; müşterilerimiz çok daha başarılı sonuçlar elde etmesini sağlamaktayız.

İstanbul’da Özel Dedektif

İstanbul’da özel dedektif olabilmek için çok uzun sayılacak eğitimlerden geçilmesi ve araştırma yapabilmek için lazım olan sertifikanın alınması gerekmektedir. Sertifikaya hak sahibi olmayan kişilerin yaptıkları çalışmalar, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına göre suç teşkil etmektedir. Bu durum, Türkiye’de faaliyette olan çoğu özel dedektif bürosu tarafından yapılmaktadır. Ancak bilinmesi gereken şey; bu durumda hizmet talebinde bulunan müşterinin bile suç işliyor olmasıdır. Bu tarz müşterilerin profesyonel olarak çalışabileceği onca firma bulunurken, daha uygun maliyetler nedeniyle korsan dedektif (dedektiflik mesleğini sertifikasız yapan kişiler) ile anlaşmaları doğru olmamaktadır. Özellikle boşanma davaları ve velayet davalarında, delil toplamaları amacıyla özel dedektiflik büroları ile anlaşan kişilerin, bahsi geçen kurala çok daha dikkat etmesi gerekmektedir. İstanbul’da dedektiflik alanında herhangi bir faaliyette bulunduğu zaman Anayasal düzenin korunmasının gerektiğini bilen çok sayıda şirket bulunurken, kurnaz çözümler arayan vatandaşların, sahte özel dedektiflik büroları ile anlaşması dolandırıcılık olaylarının artmasını tetiklemektedir. Çok sayıda kişi daha uygun maliyetler ile dedektiflik çalışması başlatmak istediği için dolandırıcılık mağduru olmaktadır. Bu tarz durum karşısında mağdur sıfatında yer alan çok sayıda müşterimiz bulunmaktadır.


İstanbul’da Dedektif Fiyatları

İstanbul’da dedektif fiyatları, müşterinin istekte bulunduğu olaylara ve çalışmalara göre birbirinden farklı olmaktadır ama dedektiflik büroları tarafından uygulanan standart tarifler bulunmaktadır. Standart tarifede, genellikle 15 günlük çalışma yapılmaktadır ve bu çalışmanın bedeli ne yazık ki ortalama olarak müşterilere verilememektedir. Dedektif fiyatları hakkında daha iyi bilgi almak istiyorsanız, büroların danışmanlarını aramalı ve konu hakkında detaylı bilgi istemelisiniz. Duymak istediğiniz fiyat bilgisi, öğrenmek istediğiniz bilgilere göre değişebilir. Bu durum gayet normal karşılanması gereken bir olaydır. Sonuçta İstanbul’da dedektif takip ettiği kişinin konumuna ve mevkisine göre farklı risk altına girmektedir. Kişi işadamı ise ve takip edilmesi normal bir vatandaşa göre zorsa, bu durumun fiyatı, esnaf olan vatandaşı takip etmekten çok daha farklı olacaktır. Kişinin seyahat ettiği bölgelere göre de dedektif fiyatları birbirinden farklı olmaktadır.
İstanbul’da dedektif fiyatları iki farklı aşamaya göre belirlenmektedir. Bunlar; takip edilen kişinin nereye seyahat ettiği ile dedektif bürolarının yönlendirdiği kişilerin ne kadar tehlikeye girdiği olmaktadır. Özel dedektiflik şirketleri, hedef kişiyi takip etmeden önce bu kurallara dikkat ederek durumun araştırmasını yapmaktadır. Takip edilen kişinin zorluğuna göre değişen fiyat listesi, müşterilere çalışmanın başında söylenmektedir. Yani İstanbul’da dedektif büroları tarafından çalışmaya başladıktan sonra fiyat değişikliği yapılmaz. Müşterilere çalışmanın başında söylenen fiyat neyse eğer çalışmanın sonuna kadar aynı fiyat geçerli olmaktadır. Türkiye’de bulunan çok fazla özel dedektiflik bürosu bu kurallara göre hareket etmemektedir ama gerek mesleğin şerefi gerekse insanların mağduriyet yaşamaması için bunlar geçerli sayılmaktadır. Sherlock Holmes Özel Dedektiflik Bürosu tarafından yapılan her çeşit çalışmada, müşteri memnuniyeti en hat safhada tutulmaktadır. Yani yaptığımız dedektiflik çalışmalarının ve araştırma çalışmalarının büyük bir çoğunluğu müşteri memnuniyeti üzerine kurulmuştur ve bu durum temel ilkemiz haline gelmiştir.

Geçmişten Günümüze Sherlock